z kuşağı

Fotoğraf: 2 / 2

Türkiye Raporu’nun Gençlik Gündem Raporu şubat ayı incelemesinda, 18-30 yaş arasındaki gençlere 2023 tercihlerinde sandığa gidip gitmeyeceklerini soruldu. Kesinlikle oy kullanacağını dile getirenlerin yüksek seviyesi ilgi çekti.

Artı Gerçek – 14 Mayıs tercihlerinde oy kullanacak 62.4 milyon seçmenin 13 milyonunu genç seçmen meydana getiriyor. Bu seçmenlerin 6 milyonunun da ilk defa oy kullanması bekleniyor. Son sendromler bir ankete göreyse, gençlerin yüzde 89’u “mutlaka oy kullanacağını” ifade etti.

Türkiye Raporu şirketi, Gençlik Gündem Raporu şubat ayı incelemesinda, 18-30 yaş arasındaki gençlere 2023 tercihlerinde sandığa gidip gitmeyeceklerini sordu. Gençlerin yüzde 89’u mutlaka oy kullanacağını ifade eder iken, sadece yüzde 2’si oy kullanmayacağını ifade etti. Yüzde 9’u ise sandığa gitme hususu ile ilgili kararsız.

Ankette, yüzde 9 orhemenki kararsız genç seçmene sandığa gitme hususu ile ilgiliki kararsızlıklarında en mühim nedenin nbulunduğu da soruldu. Çoğunluk yüzde 56 ile “Desteklediğim bir siyasi parti/önder yok” cevapını sunarken, ankette “Bu netice kararsız seçmenin büyük fazlalığı kendisini temsil eden bir parti veya önder olmadığını düşünüyor olarak yorumlanabilir” denildi.

Kararsız gençlerin yüzde 15’i “tercihleri ehemmiyetsemediği” cevapını verdi; Türkiye Raporu bu hususta da “Bu genç küme tercihleri ehemmiyetsemediğini ifade eder iken yaşamında bir farklılık olmayacağını düşünüyor olabilir veya Türkiye politikaiyle ilgilenmiyor diyebiliriz” yorumunu yaptı.

“Desteklediğim partinin/önderin kazanmayacağını düşünüyorum” cevapını verenlerin seviyesi yüzde 13 olarak tespit edilirken, ankette “Bu cevaptan da desteklenen partiye ve seçimlere dair umutsuzluk menfaatimı yapabilir” denildi.

Seçimlerin uygulanacağı tarihinde “ikamet ettiğim kentte olmayacağım” diyenlerin seviyesi yüzde 11 çıktı; yüzde 3 de “emniyetsizlik” nedeniyle kararsız bulunduğunu açıkladı. Kaynak: Turkiyeraporu com

Z kuşağıyla oluşturulan seçim anketinde gençlere “Bugün seçim olsa hangi partiye oy sunarsiniz?” sorusu yöneltildi. Bu soruya cevap verenlerin yüzde 21.9’u tercihini CHP’den yana kullandı. İYİ Parti’nin yüzde 20.1 ile ikinci sırada bulunduğu incelemede AK Parti’den yana tercih kullananların seviyesi yüzde 15.1’de kaldı.

Seçim tarihine yönelik münakaşalar vakitrken Cumhurdiğernı Ertabiatn’ın 14 Mayıs’ı işaret etmesi politika gündemini hareketlendirdi. 14 Mayıs 1950’de Mnadires’in “Yeter söz ulusin” çıkışını anımsatan Ertabiatn, “Milletimiz 73 sene sonra 6’lı masaya aynı gün ‘Yeter’ diyecek” şeklinde söyledi. Bu ifadeler ardından seçim tarihinin 14 Mayıs’a alınması bekleniyor.

Z KUŞAĞINA “HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?” SORUSU YÖNELTİLDİ

Partiler seçim çalışmalarına devam eder iken anket şirketleri de gerçekleştirdikleri tetkiklerin neticelerini kamuoyu ile paylaşmaya devam etmekte. En sonORC Araştırma, 13-17 Ocak Ayı 2023 tarihlerinde1997 ve 2012 senelari arasında tabiatnları içine alan Z kuşağı seçmenlerine, “Bu piyasa yinel seçim olsa hangi partiye oy sunarsiniz?” sorusunu sordu.

Çalışmanın neticesine göre yüzde 21,9 oy seviyesi alan CHP ilk başta yer aldı. Onu yüzde 20,1 ile İYİ Parti ve yüzde 15,1 ile AK Parti takip etti. Kararsızların oy seviyesi ise yüzde 10,2 olarak ifade edildi. Ankette MHP yüzde 6,9, HDP ise yüzde 6,6 oy aldı. Kaynak: sondakika com

1 2

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.