SON DAKİKA.! Altın Madeninde Facia

SON DAKİKA.! Altın Madeninde Facia Erzincan İliç’te altın madeninde göçük meydana geldi. Tonlarca siyanür ve zehirli madde Fırat Nehri’ne akıyor. İşçiler ise göçük altında kaldı. Erzincan’ın İliç eyaletinde bir altın..

SON DAKİKA.! Altın Madeninde Facia
Yayınlanma: Güncelleme:

SON DAKİKA.! Altın Madeninde Facia

Erzincan İliç’te altın madeninde göçük meydana geldi. Tonlarca siyanür ve zehirli madde Fırat Nehri’ne akıyor. İşçiler ise göçük altında kaldı.
Erzincan’ın İliç eyaletinde bir altın madeninde göçük meydana geldi. Siyanür ve sülfürik asit atık dağları korkunç bir şekilde çöktü.

 

Erzincan’da altın madeninin çöktüğü anlar meydana çıktı. Siyanürle altın aranan madenin çöktüğü ve Fırat Nehri’ne akan siyanür dağları görüntülerde yer aldı.
Erzincan’ın İliç eyaletinde bir altın madeni çöktü. Siyanürle altın aranan madenin çökmesi ardından tonlarca toprak Fırat Nehrine doğru aktı.

 

 

Madenin çökmesi ardından en az 7 işçinin toprak altında kaldığı iddia edilirken Erzincan Valisi Aydoğdu ise kaç işçinin toprak altında kaldığının bilinmediğini söyledi.

Bölgeye AFAD ve sıhhat ekipleri sevk edildi.

Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 4 Cumhuriyet Savcısının görevlendirildiğini açıkladı.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Erzincan’da Anagold Madencilik’in işlettiği altın madeninin çökme görüntüleri meydana çıktı. Görüntülerde madenin varbulunduğu alanın çöktüğü ve siyanür dağlarının Fırat Nehri’ne doğru akması görüldü.

FACİANIN UYDU GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Altın medeninin uydu görüntüsü meydana çıktı. İşte göçük neticesi tonlarca siyanürün aktığı alan. Zehirli atıkların Türkiye’nin en mühim su ve hidroelektrik kaynağı olan Fırat Nehri’ne ulaşma olsılığı de korkutuyor. Yaşanan bu etraf felaketinin daha da büyük bir krize dönüşmesinden endişeleniliyor.

 

YERLİKAYA: 9 KİŞİYE ULAŞILAMIYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada, meydana gelen kazayla alakalı madende 667 çalışan bulunduğunu ve 9 şahsa ulaşılamadığını açıkladı. Yerlikaya, arama kurtarma amacıyla 400 bireyin çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

4 SAVCI ATANDI

Adalet Bakanlığı olayla alakalı 4 savcının görevlendirildiğini söyledi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, “Erzincan’ın İliç eyaletinde maden sahasındaki toprak kayması ile alakalı İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli tahkîkat başlatılmış olup 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir” dedi.

GÖZLER ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NDA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan oluşturulan açıklamada, “Erzincan ili İliç eyaletinde belirleme edilen ve Anagold Madencilik’in ruhsat sahibi bulunduğu maden sahasında 13 Şubat 2024 saat 14:30’da toprak kayması meydana gelmiştir. Kayma neticesinde ilk belirlemelere göre 9 maden çalışanına ulaşılamamaktadır. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir. Konuyla alakalı olarak araştırma ve tahkîkat başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

 

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI: MADENİN FAALİYETİ DURDURULDU, İYİLEŞTİRME YAPILANA KADAR ÇALIŞMASINA İZİN VERİLMEYECEK

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği. Bakanlığı’ndan oluşturulan açıklama şöyle:

“Erzincan İliç’te boru hatlarındaki bozukluk namacıylaiyle etraf kirliliğine namacıyla olan altın madeninin faaliyetini DURDURUYORUZ! İlave bölgesel tedavi çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız Denetim ekiplerince belirleme edilene kadar tesisin işlevini gerçekleştirmesine İZİN VERİLMEYECEK.”

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.