İstanbul İçin Depremden Sonraki En Büyük Tehlike.!

İstanbul İçin Depremden Sonraki En Büyük Tehlike.! Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, depremden ileri en mühim ikinci tehlike olarak gösterdiği istilacı denizanalarının toplanması gerekliliğini söyledi…

İstanbul İçin Depremden Sonraki En Büyük Tehlike.!
Yayınlanma: Güncelleme:

İstanbul İçin Depremden Sonraki En Büyük Tehlike.!

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, depremden ileri en mühim ikinci tehlike olarak gösterdiği istilacı denizanalarının toplanması gerekliliğini söyledi. İşte  Detaylar..

Marmara Denizi’nin uzun yıllardır mücadele ettiği Atlantik Okyanusu göçmeni istilacı ay denizanası, son zamanlarda yine yoğun şekilde görülmeye başladı. Yaklaşık 25-40 santim çapındaki ve 4 at nalı şeklindeki üreme organlarıyla tanınmış bu denizanaları, Marmara’nın sularını ele geçirmiş durumda.

TTKD bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, İstanbul’un Sarıyer, Beykoz ve Kuruçeşme kıyılarında binlerce denizanası görüntüledi. Dr. Kesici, denizanası istilasının acilen 24 saat esasına göre hijyenik hale getirilmesi gerektiği konusu ile ilgili uyarıyor.

MARMARA DENİZİ DEPREM KADAR TEHLİKELİ

Dr. Kesici, Marmara Denizi’nin şu an ay denizanalarının işgali altında olduğunu ve durumun deprem kadar mühim, yıkıcı ve tehlikeli olduğunu vurguluyor. Marmara Bölgesi’nin depremden sonra en acil çözüm beklediği bozukluğun Marmara Denizi ve körfezlerinin kirliliği olduğunu belirtiyor.

Dr. Kesici, Marmara Denizi’nin kirliliğinin esas nedeninin insan faaliyetleri olduğunu söylüyor. 20 milyonu aşan nüfusun ve Türkiye sanayisinin yüzde 70’inin Marmara Denizi’ni çevrelediğini ve tarım atıklarının da kirliliğe katkıda bulunduğunu belirtiyor.

BİYOLOJİK İSTİLA VE TEHLİKELERİ

Dr. Kesici, Marmara Denizi’nin biyolojik istila altında olduğunu ve küresel ısınma ile su sıcaklığının yükselmesi ile istilacı çeşitlerin aşırı çoğaldığını ifade ediyor. Akdeniz’den Ege ve Marmara’ya gelen istilacı çeşitler arasında en tehlikelileri denizanaları olarak öne çıkıyor. Görülen ay denizanasının yanı sıra zehirli pusula denizanasına da rastlanıyor.

Ay denizanası balık yumurtaları ve larvalarıyla beslendiğinden, denizdeki balık popülasyonunu da yok ediyor. Dr. Kesici, çözümün deniz kirliliğini engellemek, balık çeşitliliğini ve natural çeşitleri artırmak, aşırı avlanmayı sonlandırmak ve 24 saat esasli denizanası toplama çalışmaları gerçekleştirmek olduğunu söylüyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.