Ek zam farkı yükseltildi

Ek zam farkı yükseltildi Eme’kliye ek zam farkı yükseltildi: Yeni eme’kli maaşları belli oldu! Yatacağı tarih belli oldu…..Ayrıntılar Haberin Detayındadır… AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ek..

Ek zam farkı yükseltildi
Yayınlanma: Güncelleme:

Ek zam farkı yükseltildi

Eme’kliye ek zam farkı yükseltildi: Yeni eme’kli maaşları belli oldu! Yatacağı tarih belli oldu…..Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ek yüzde 5 artış yapılacağını söylemiş, artış seviyesi yüzde 37,57’den yüzde 42,6’ya yükselmişti.

 

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verdiği yüzde 5’lik zammın da arttırıldığını duyurdu.

Bakan Işıkhan, “Emeklilerimize 2024 senesi zam oranları belli olmuştu. Memur emeklilerimiz amacıyla yüzde 49,25 seviyesinda artış sağlanmıştı. Hem de SSK ve Bağ-Kur’lu emeklilerimiz amacıylase yüzde 37,57 orana ek olarak kabine toplantımızda yüzde 5 ek ek zam eklenilerek yüzde 42,6’ya çıkarmıştık. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bütün emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk” açıklamasında bulundu.
EK ZAM NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?
Emekliye ek zam ve 10 bin TL en düşük emekli maaşı bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek ve yasalaşacak. Işıkhan, emekli maaşında ek zam farkının Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 hafta içersinde hesaplara yatırılacağını belirtti.

Bakan Işıkhan, “Ocak ve Temmuz aylarında emeklilerimizin aylıkları artmakta temmuz ayında da memurlar amacıyla toplu sözleşmenin, SSK ve Bağ-Kur içersinde de mevzuat kapsamında emekli aylıkları artacak. Teklifimiz Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra meydana gelen aylık farkları 1 haftada ödenecek” dedi.

 

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?
Yüzde 49,25 zam seviyesi hesaplandığında emekli maaşı zamları şöyle:

7 bin 750 TL emekli maaşı alan bir şahıs yüzde 49,25 artışla eş güdümlü 11.566 TL alacak.

10 bin TL emekli maaşı alan bir şahıs yüzde 49,25 artışla eş güdümlü 14.925 TL TL alacak.

13 bin 500 TL emekli maaşı olan bir bireyin yeni maaşı 20.148 olacak.

15 bin TL emekli aylığı alan bir bireyin maaşı 22.387 civarına çıkacak.

17 bin 500 TL emekli maaşı alan bir emeklinin maaşı yeni zam seviyesiyla eş güdümlü 26.118 TL olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?
Aralık ayı enflasyonuyla eş güdümlü zam seviyesi belli olan SSK ve Bağ-kur emeklilerine yüzde 37,57 zam yapılmıştı.

Erdoğan, son kabine toplantısı ardından yaptığı bildirimde bu seviyesin yüzde 5 artırıldığını ifade ederek SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam seviyesi yüzde 42,6 olmuştu. En düşük emekli maaşı da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarılmıştı. Kaynak : cumhuriyet.com.tr

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.